WordPress: Bezkonkurenční CMS - Vývoj software a webových aplikací

Vývoj software a webových aplikací

WordPress: Bezkonkurenční CMS

OBSAH

 1. WordPress je nepoužívanější CMS
 2. Šablony
 3. Pluginy
 4. Mnoho vývojářů znají WordPress a umí s ním programovat
 5. Dělejte SEO bez vynaložení velkého úsilí, samotná architektura WordPressu je navržena pro SEO
 6. Snadná publikace obsahu
 7. WordPress, zrozený jako platforma pro blogování, se může stát internetovým obchodem, forem a členstvím
 8. Komunitní fórum podpory

WORDPRESS JE NEPOUŽÍVANĚJŠÍ CMS

WordPress je softwarová open source platforma pro blog a content management systém, ve zkratce CMS (systém pro správu obsahu), která nabízí vše nezbytné k vytvoření webové stránky.

Osobní doména, bezplatný hosting, komunitní fórum podpory, spolu s řadou šablon a pluginů k instalaci: to je jen stručné shrnutí funkcí a zdrojů, které je možné využít pomocí WordPress.

Jako Content Managment systém, WordPress výrazně usnadňuje správu obsahu webových stránek a vyhýbá se celému a ráznému programování webu. Naopak, WordPress nabízí administrační rozhraní, díky kterému může administrátor spravovat všechny aspekty webu (stránky, články, média, komentáře, vzhled, uživatele, nastavení a plugin), aniž by musel mít specifické znalosti pro programování webu.

Jako všechny CMS systémy, WordPress vlastně umožňuje vytvářet stránky a články bez nutnosti znalosti programování.

Díky jednoduchosti používání administračního rozhraní, jednoduchosti správy a úpravy obsahu v jakýkoliv moment, značnému množství šablon a pluginů a také díky jednoduchosti přizpůsobení již existujících šablon dle vlastních potřeb, WordPress se může chlubit jistou popularitou, díky níž je nejpoužívanějším CMS systémem na světě a poráží tak konkurenci.

Kromě toho, každá webová stránka WordPress nebo Woocommerce, jakož i oficiální rozšíření pro přeměny webové stránky na internetový obchod, se skládá z části front-end (část viditelná pro veřejnost) a části back-end (soukromá část s jednoduchým, a přesto úplným administračním rozhraním, díky kterému můžete sami vytvářet a upravovat stránky, texty a obsah stránek).

Další velmi důležitou vlastností WordPressu je bezpochyby integrovaná správa uživatelů, která umožňuje více lidem pracovat současně na jednom projektu, stanovit uživatelské role definované individuálně v závislosti na daných úkolech, například možnosti bezplatného editování nebo oprávnění upravovat příspěvky.

Ale to ještě není vše, protože WordPress poskytuje také pět předdefinovaných standardních uživatelských rolí:

 

 • Administrátor: uživatel má všechna práva a může provádět jakékoliv úpravy;
 • Šéfredaktor: uživatel spravuje veškerý obsah jakékoliv stránky webu;
 • Redaktor: uživatel vytváří, upravuje, maže, publikuje články a nahrává soubory.
 • Spolupracovník: uživatel vytváří, upravuje a maže články, ale nemůže je publikovat bez dohledu administrátora, šéfredaktora nebo redaktora.
 • Návštěvník: uživatel se může registrovat, komentovat příspěvky a prohlížet si vlastní profil.

Tímto způsobem je možné řídit skupinovou práci velmi komfortně a efektivně.

 

 

ŠABLONY

Jak již bylo zmíněno, WordPress má téměř nekonečnou řadu šablon, neboli grafických rozšíření, které určují design webu a které mohou být jednoduše přidány, upraveny nebo spravovány díky administračnímu rozhraní, a tedy prostřednictvím výrazu „Vzhled“ v menu na nástěnce.

Uživatelům WordPressu jsou k dispozici tisíce komerčních bezplatných a licencovaných šablon, vyvinutých pro všeobecné nároky i pro specifické účely, což umožňuje měnit vzhled a funkce webové stránky WordPress.

Šablony nejsou tedy ničím jiným než sbírkou předloh a stylů používaných k určení vzhledu a vizualizaci webových stránek. Každé téma má jiný design, layout a vlastnosti, různorodost, která umožňuje uživateli vybrat si tu šablonu, která nejlépe vyhovuje jeho vkusu a potřebám. Některé mohou být například koncipovány a vytvořeny účelově pro fotografické weby, nebo pro webové stránky restaurací nebo fitness, nebo existují šablony navržené pro firemní a obchodní weby atd.

Ale WordPress šablona nevykonává pouze funkci, co se týká grafiky, layoutu a není pouhým grafickým doplňkem webu. WordPress šablona vykonává také druhou funkci, stejně tak důležitou, a to je, že přidává specifické funkce pro webové stránky a určuje jejich „chování“.

Šablony WordPressu, které zajišťují vytvoření části front-end a grafického stylu, jakož i použitelnost webové stránky, jsou základním a neodmyslitelným prvkem pro vytvoření „svěží“ a profesionální webové stránky WordPressu, bez nichž by bylo mnohem obtížnější naprogramovat každý aspekt webové stránky z hlediska programovacích kódů a nákladů. Většina šablon WordPressu poskytuje kromě funkcí definujících behaviorální chod webu a kromě designu, layoutu a grafického stylu webu, také styl písma, barvy a mnoho dalších stylistických detailů, které se liší ve větší nebo menší míře v závislosti na zvolené šabloně.

Různé vlastnosti a charakteristické prvky, které šablony WordPressu nabízí, se samozřejmě liší v závislosti na tom, jestli jsou bezplatné či placené.  Rozdíl mezi těmi placenými a těmi bezplatnými je bezpochyby v tom, že ty placené, také nazývané prémiové, mají výhodu v tom, že mají silnější a pevnější kódovou bázi, která nabízí mnohem pokročilejší grafické prvky a funkce, které jsou navíc aktualizovány a v případě eventuálních problémů nabízí technickou podporu přes email nebo chat.

Instalace placené WordPress šablony má však také jisté nevýhody spojené nejen s cenou, která se pohybuje mezi 30 až 100 dolary (také v závislosti na třech různých rovinách, což je osobní použití, obchodní použití a použití pro malé podniky), ale také spojené s častými aktualizacemi, které někdy mohou být nevýhodou kvůli případné ztrátě dat, a to hlavně v případě, že aktualizace nejsou prováděny s náležitou opatrností.

V každém případě může šablona WordPressu, ať už bezplatná či placená, který využívá strukturu HTML, CSS a PHP, být kdykoliv změněna, a to jak z hlediska grafiky, tak funkcí.

 

PLUGINY

WordPress , jakožto platforma flexibilní a přizpůsobitelná dle potřeb každého uživatele, má kromě velkého počtu šablon také jistou možnost snadno aktivovat nové funkce dané webové stránky, a to díky instalaci nových pluginů.

Pluginy jsou vlastně doplňkové kódové moduly, tedy funkční rozšíření WordPressu, které lze snadno a okamžitě stáhnout a instalovat a aktivovat tak spoustu nových funkcí a služeb, ať už jde o front-end či back-end webu. Stručně řečeno, pluginy jsou vlastní programy, které spolupracují s WordPressem prostřednictvím obsahu, který zahrnuje specifické vypracování programovacího kódu.

Praktické příklady pluginů jsou:

 • Jetpack: rozšíření, které Vám dá přesnou představu o počtu vizualizací získaných prostřednictvím statistik zpracovaných díky instalaci tohoto pluginu, který mimo jiné také poskytuje některé tipy, jak zlepšit provoz daných webových stránek.
 • NextGen Gallery: plugin věnovaný správě obrázků, fotogalerií a vytváření profesionálních fotografií a obrázků.
 • WP-DB-Backup: s pomocí tohoto pluginu je možné jednoduše a rychle vytvářet bezpečnostní zálohu dat celého webu.
 • All-in-One SEO Pack: skvělý plugin pro kombinaci mnoho SEO funkcí, i když WordPress je dobře strukturovaný již ve své základní verzi, co se týká optimalizace pro vyhledávače.

Ale toto je jen pár příkladů velkého počtu pluginů dostupných na WordPressu, ve skutečnosti se dnes WordPress může pochlubit více než 54000 pluginy, nazývanými také add-on, které výrazně převyšují množství rozšíření nabízených jinými systémy pro správu obsahu (CMS).

Samozřejmě, stejně tak jako šablony, také pluginy mohou být bezplatné i placené, v závislosti na kvalitách a specifických vlastnostech, které různé pluginy nabízejí.

 

MNOHO VÝVOJÁŘŮ ZNAJÍ WORDPRESS A UMÍ S NÍM PROGRAMOVAT

Stejně tak jako šablony, také pluginy lze vytvářet od nuly. Mnoho programátorů, designérů a dalších odborníků, kteří pracují v této oblasti, jsou schopni vytvořit nové pluginy přidáním rozšíření kódu dle specifické funkce, kterou je potřeba mít na daném webu, čímž se odbourají přebytečné funkce a plugin se tak stane lépe čitelným a funkčnějším, zaměřeným na vlastní potřeby.

Společnost Kritek s.r.o., jakožto síť profesionálů, specializovaných se na různé oblasti webu, je schopna vyvíjet webové stránky, firemní blogy, software pro správu, mobilní aplikace jak pro Android, tak pro iOS, je kvalifikovaná a specializuje se také na nezávislý vývoj šablon a pluginů tím, že přidá specifické funkce a služby do jádra webové stránky WordPressu.

Díky nespočetným možnostem úprav je vlastně možné přizpůsobit vlastní web konkrétním potřebám a vytvořit tak a spravovat webové stránky způsobem více než flexibilním a to vše, aniž by bylo nutné sahat do zdrojového kódu. Kromě toho, díky všem svým knihovnám JavaScript, jako jsou například JQuery, JQuery UI, Prototype, Tickbox , Underscore.js a mnoho dalších, je WordPress označován za jeden z nejlépe vybavených a pečlivých vývojových prostředí  dostupných na webu.

To vše je jako vynikající živná půda pro programátory a odborníky v tomto oboru, kteří po první fázi analýzy, během které se řeší logika a způsob použití a vydání nového pluginu navrženého dle specifických potřeb, přestoupí do druhé fáze, během které nově vytvořený plugin získá jméno, popis a link, ze kterého je možné si jej stáhnout.

 

DĚLEJTE SEO BEZ VYNALOŽENÍ VELKÉHO ÚSILÍ, SAMOTNÁ ARCHITEKTURA WORDPRESSU JE NAVRŽENA PRO SEO

Důkazem výjimečné jednoduchosti a flexibility WordPressu jako platformy pro správu obsahu je bezpochyby právě jeho architektura, navržená pro SEO a pro optimalizaci vyhledávačů.

Pluginy jako All-in-One SEO Pack a Yoast SEO mohou velmi usnadnit optimalizaci dané webové stránky.

Zejména All-in-One SEO Pack je jeden z nejstahovanějších pluginů WordPressu, protože se zdá být ideální jak pro ty, kteří jsou začátečníky ve vytváření a spravování webových stránek pomocí WordPressu, tak pro profesionální vývojáře, kteří mohou využívat jeho pokročilých funkcí.

Stejně dobrý k využívání pro webové stránky všech rozměrů a provozů je také Yoast SEO, který se zdá být vhodný také jak pro začátečníky, kteří mohou snadno využívat jeho základních funkcí, tak pro profesionály, kteří jsou schopni využívat jeho pokročilejší funkce.

Mnoho těchto pluginů je v bezplatné verzi i v prémiové verzi, která je vybavená dalšími funkcemi.

 

SNADNÁ PUBLIKACE OBSAHU

WordPress, jakožto systém pro správu obsahu, je software, který umožňuje lehce a bezprostředně vytvářet a spravovat webové stránky, aniž byste museli mít znalosti v oblasti programování.

Uživatel je tudíž schopen publikovat texty a obrázky, spravovat uživatele, vkládat stránky, články nebo multimediální prvky, vytvářet menu a sám organizovat články dle kategorií a tagů.

Jednoduchost a dostupnost WordPressu lze poznat okamžitě díky svému neuvěřitelně intuitivnímu rozhraní a snadnému používání, které v sobě skrývá jediný cíl, a to soustředit všechno na univerzálnost a jednoduchost použití.

 

WORDPRESS, ZROZENÝ JAKO PLATFORMA PRO BLOGOVÁNÍ, SE MŮŽE STÁT INTERNETOVÝM OBCHODEM, FÓREM A ČLENSTVÍM

WordPress, vytvořený v roce 2003 Mattem Mullenwegem a Mikem Littlem, se původně zrodil jako jednoduché rozšíření b2/cafelog, celosvětově známý jako platforma pro blogging.

Aby se však WordPress stal jednou z nejvíce vybíraných služeb pro osobní publikování, rozšířil své obzory a stal se systémem pro správu obsahu, který umožňoval uživatelům na celém světě vytvořit si vlastnoručně kompletní webové stránky.

Dnes můžeme říci, že se jedná o platformu pozoruhodně flexibilní a naprosto přizpůsobitelnou různým potřebám díky svým šablonám a pluginům, vybavenou vícejazyčnou správou a řešeními pro ochranu soukromí díky heslu, moderování obsahu atd.

Díky vhodným pluginům je vlastně možné implementovat klasickou funkci WordPressu a přeměnit ji na vlastní elektronický obchod. Jedná se WooCommerce, nejkomplexnější a nejvíce konkurenceschopný plugin pro správu internetového obchodu, kterým začíná skutečný online prodej. Navíc, díky členství ve WooCommerce je ještě jednodušší navýšit prodej a získat si věrnost zákazníků.

Stejně tak si můžete bezplatně vytvořit fórum prostřednictvím konfigurací některých pluginů, jako je například bbPress, díky kterému můžete kdykoliv prohlížet, upravovat, uzavírat a mazat diskuze na fóru.

Úspěch WordPressu tkví nepochybně v tom, že poskytuje velké množství aktivit. Od vytváření osobních blogů po firemní blogy, od realizace amatérských webových stránek až po profesionální weby, od vytváření fór až po internetové obchody.

 

KOMUNITNÍ FÓRUM PODPORY

Fórum podpory je vedené komunitou dobrovolníků za účelem sdílení a řešení problémů (příručka pro tipy a rady), meetupů (skupiny nadšenců WordPressu, se setkávají, organizují školení a podpůrné aktivity), sledování a navrhování diskuzí v týmu, nebo jako nástroj pro organizaci činností různých, již existujících pracovních skupin.

Ano, WordPress je především následující: komunita, díky které je možno sdílet, a právě komunitní fórum podpory je tím konkrétním příkladem, že kdokoliv může zlepšiIt tuto platformu ve prospěch všech, kdo ji používají, a kdokoliv se může podílet a dozvědět se něco nového, protože WordPress je open source projekt.

Autor: Roberta Foglia - eniln1664382703o.ket1664382703irk@a1664382703ilgof1664382703